Edukacja żywieniowa dorosłych

Jesteś tym co jesz. To krótkie zdanie idealnie opisuje wpływ sposobu odżywiania się (i ogólnie stylu życia) na nasze zdrowie. Wiedzę na ten temat można zdobyć z wielu różnych źródeł. Należy jednak pamiętać, że nie każde źródła są wiarygodne. Warto poszukiwać informacji podawanych przez specjalistów z dziedzin medycyny oraz żywienia. Jeżeli chcemy wprowadzić do swojego życia określone zmiany dotyczące żywienia (zmienić nawyki żywieniowe aby np. stracić nadmiar kilogramów, poprawić swoje wyniki oraz samopoczucie), źródłem wiedzy powinna stać się edukacja prowadzona przez dietetyka.

Tak jak w przypadku dzieci, edukację dorosłych można prowadzić indywidualnie oraz grupowo. Edukacja grupowa pozwoli na zdobycie ogólnej wiedzy z zakresu żywienia, natomiast edukacja indywidualna pozwala dopasować odpowiedni sposób odżywiania się do danego pacjenta. Korzyści z edukacji mogą czerpać zarówno osoby chore, jak i zdrowe.

Edukacja żywieniowa osób chorych

Osoby cierpiące na przewlekłe choroby potrzebują specjalistycznej wiedzy na temat wpływu żywności na stan zdrowia. Jest bardzo wiele chorób i zaburzeń, w których odpowiednie żywienie stanowi nieodłączny element terapii. Można tutaj wyróżnić m.in.: otyłość, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia lipidowe, choroby tarczycy, nowotwory, alergie i nietolerancje pokarmowe, choroby przewodu pokarmowego, wątroby, nerek, choroby neurodegeneracyjne.

Edukacja żywieniowa osób zdrowych

Nie trzeba jednak cierpieć na przewlekłą chorobę (w tym otyłość) aby potrzebować wsparcia dietetyka. Zmiana nawyków jest ważna u osób, które dotychczas nie prowadziły prozdrowotnego stylu życia, ale chcą to zmienić w obawie o swoje zdrowie czy pojawiające się zmiany w wyglądzie.

Część osób faktycznie nie posiada wiedzy na temat podstawowych zasad zdrowego żywienia. Innym razem, pomimo że ją posiadają, nie potrafią wprowadzić jej w życie. W takich przypadkach dietetyk, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, podpowie w jaki sposób wprowadzić zmiany. Dopasuje je do naszej pracy, dodatkowych obowiązków, preferencji smakowych, umiejętności kulinarnych i możliwości finansowych. Czasami wystarczy uświadomić komuś gdzie leży problem, pomóc mu znaleźć rozwiązanie i wspierać w dążeniu do jego osiągnięcia. Niepotrzebne są rygorystyczne diety i skrupulatne liczenie kalorii.

Pomoc dietetyka może być potrzebna również osobom na dietach wegańskich i wegetariańskich. Nie każdy potrafi sam odpowiednio zbilansować dietę. W takim przypadku dietetyk podpowie jak komponować posiłki aby zapewnić sobie odpowiednie spożycie składników odżywczych.

Jesteś w ciąży lub planujesz ciążę? Edukacja żywieniowa jest także dla Ciebie!

Dietetyk pomoże dobrać dietę sprzyjającą zajściu w ciąże oraz prawidłowemu rozwoju dziecka. O tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie swojego dziecka już od poczęcia wspominaliśmy w poprzednim artykule Edukacja żywieniowa dzieci i młodzieży.